Princip štíhlé výroby

Efektivita je pojem, který hraje hlavní roli v průmyslové výrobě. Štíhlá výroba znamená „štíhlá výroba“ a jde o přístup, jehož cílem je dosáhnout co nejvyšší efektivity. Ale co přesně se za tím skrývá? V čem je výroba štíhlá a co přesně s tím má Toyota společného? Tento článek přináší odpovědi na tyto otázky a také ukazuje výhody, které s sebou štíhlá výroba přináší.

Lean Production – Koncepce a funkčnost štíhlé výroby

Štíhlá výroba, známá také jako štíhlá výroba, je založena na efektivitě nákladů a času Využití výrobních faktorů, mezi které patří personál, materiální zdroje a organizace výrobních procesů. Typickými nástroji štíhlé výroby, které byly poprvé diskutovány na ekonomické burze v roce 1992, jsou týmová práce, přístupy just-in-time, cykly PDCA („Plan-Do-Check-Act“) a řízení kvality ve velkém měřítku. Koncept stojí na třech pilířích:

1. Zvýšení produktivity

V rámci prvního modulu je učiněn pokus snížit co nejvíce výrobních faktorů na minimum. Například se zkracují doby průchodnosti, omezují se přebytečné kapacity a snižují se zásoby.

2. Zlepšení kvality

Druhý pilíř se zabývá zvyšováním kvality produktů. Za tímto účelem se doporučují pravidelné kontroly kvality, průběžná kontrola vývoje produktů a velmi intenzivní spolupráce s dodavatelskými firmami. Zjistěte více o zlepšování kvality pomocí Kaizen nebo umělé inteligence prostřednictvím odkazů.

3. Zvýšená flexibilita

Velký význam je také kladen na vysokou míru flexibility. Všechny výrobní systémy budou revidovány a zpružněny a dočasné kapacity budou integrovány do výroby.

Jedním z hlavních cílů štíhlé výroby je snížit plýtvání spojené například se zmetkovitostí, neefektivními přepravními cestami, čekáním na určité zásoby a nutností přepracování. Myšlenka za tím je, že takové plýtvání nakonec vede k produktu se zbytečně drahou pořizovací cenou pro zákazníka. Stručně řečeno: Štíhlá výroba znamená nejnižší možné náklady a čas při nejvyšší možné kvalitě.

Co má štíhlá výroba společného s Toyotou?

Za původní formu štíhlé výroby je považován výrobní systém automobilové skupiny Toyota, zkráceně TPS, který byl v roce 1973 upraven s cílem zlepšit efektivitu, flexibilitu a kvalitu. Dodnes slouží TPS jako ukázkový příklad štíhlé výroby, která byla ve své době mimořádně inovativní.

Jaké jsou výhody strategie štíhlé výroby?

Konkrétně společnosti, které se zavázaly k myšlence štíhlé výroby, těží z kratších výrobních časů, výrazně zvýšené produktivity a dokonalé kvality produktů. Zároveň se snižuje odpad na minimum a zvyšuje se rychlost výroby. V konečném důsledku všechny tyto body vedou k úsporám nákladů.

5S pro čistotu a pořádek

Aby principy štíhlé výroby mohly být implementovány a reálně fungovat, musí být výrobní zařízení uklizené a uspořádané. K dosažení tohoto stavu se lze orientovat na 5S:

Seiri - vyřešit

Všechny položky, nástroje a poznámky, které již nejsou potřeba, jsou vyřazeny.

Seiton — Řád

Pracovní materiály jsou rozumně a ergonomicky uspořádány a v případě potřeby označeny.

Seiso – čištění

Povrchy, podlahy a předměty jsou důkladně očištěny.

Seiketsu - Standardizovat

Proces bude standardizován tak, aby čištění bylo možné kontrolovat a bylo v budoucnu co nejrychlejší.

Shitsuke - sebekázeň

Vyvinutý standardní postup je bez výjimky dodržován. Seiri, Seiton, Seiso a Seiketsu jsou internalizovány prostřednictvím opakování a přirozeně zapamatovány.

Mimochodem: Safety se někdy přidává jako šesté S, což samozřejmě odkazuje na to, aby bylo pracoviště bezpečné.

Six Sigma a Lean Manufacturing

Ve skutečnosti nemají Six Sigma a Lean Production nic společného - jsou to samostatně vyvinuté strategie. Přesto se často vzájemně kombinují a dobře se doplňují. Six Sigma si bere statistiky k srdci a používá je jako základ pro optimalizaci výrobních procesů, přičemž hlavní důraz je kladen na kvalitu produktů a spokojenost zákazníků. Pokud je v inscenaci přítomno Six Sigma, znamená to, že z milionu možných chyb se skutečně vyskytne pouze 3,4. Proto se termín často používá jako synonymum pro nulovou toleranci chyb. Pokud firma řeší optimalizaci procesů podle Six Sigma, obvykle využívá tzv. DMAIC cyklus. DMAIC je zkratka pro Define, Measure, Analyze, Improve and Control. Všechny procesy jsou krok za krokem měřitelné a rozčleněné na co nejmenší úseky, které jsou optimalizovány s ohledem na předchozí a následující kroky.

Mimochodem: Chybovost u firem, které neoptimalizovaly výrobu podle Six Sigma, je většinou tři až čtyři Sigma. To znamená, že z milionu možných chyb se jich skutečně vyskytne 6210.

Má štíhlá výroba i nevýhody?

Jakkoli může být štíhlá výroba pro podniky přínosná, má také některé nevýhody, které je třeba vzít v úvahu:

Žádné rezervy

Vzhledem k tomu, že zásoby jsou vždy nízké, nemusí být možné zachytit krátkodobé výpadky a problémy ve výrobním procesu.

znečištění životního prostředí

Just-In-Time znamená, že dodavatelé často dodávají relativně malá množství dané zásoby. V důsledku toho se zvyšuje dopad emisí na životní prostředí.

Nízký rozptyl

Štíhlá výroba zajišťuje nejužší možnou škálu produktů, což v některých společnostech není problém, v jiných je to velký problém.

Proto: zefektivnit výrobu? Ano prosím! Vždy by se to však mělo dít realisticky, přičemž by se příslušná společnost měla snažit o zdravý střed. Pokud si pásek zapnete příliš rychle, může to mít extrémně kontraproduktivní důsledky.